czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 13418 wyświetleń

Echa IV sesji Rady Miasta

 21 stycznia 2015 r.  w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6a odbyła się IV sesja Rady Miasta Grajewie.

 

Posiedzenie przebiegało wg ustalonego porządku:

1.    Otwarcie obrad IV Sesji Rady Miasta i stwierdzenie prawomocności.
2.    Przedstawienie porządku obrad.
3.    Zapytania i interpelacje radnych.
4.    Sprawozdanie Burmistrza Miasta z działalności międzysesyjnej oraz informacje z realizacji uchwał.

5.    Podjęcie uchwał w sprawach:
a)    uchwalenia "Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Grajewo na lata 2014-2017 z perspektywą na lata 2018-2021";
b)    uchwalenia "Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Grajewo na lata 2015-2029";
c)    określenia stawki dotacji przedmiotowej dla zakładu budżetowego Miasta;

Została przyznana dotacja przedmiotowa dla Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych w wysokości 280 tys. złotych. W większości przeznaczona ona zostanie na remonty i pokrycie strat w zasobach mieszkalnych, spowodowanych zaistniałymi zdarzeniami losowymi, tj. pożary.

Dotychczas w budynkach położonych przy ul. Kolejowej oraz Kopernika, gdzie miały miejsca pożary, wykonano pokrycia dachowe.

 

d)    wyznaczenia dodatkowego przedstawiciela Miasta Grajewo do Zgromadzenia Związku Komunalnego Biebrza;
e)    zmieniająca uchwałę w sprawie nadania Statutu Miejskiego Domu Kultury w Grajewie;
f)    zmieniająca uchwałę w sprawie nadania Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie;

Z powodu wymogu prowadzenia odrebnej księgowości, pracownik Miejskiego Domu Kultury na część etatu będzie prowadzić dokumentację finansową biblioteki.

g)    planu pracy Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Rodziny na 2015 rok;
h)    planu pracy Komisji Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Ochrony Środowiska oraz Prawa i Porządku Publicznego na 2015 rok;
i)    planu pracy Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego na 2015 rok;
j)    planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 rok;
k)    planu pracy Rady Miasta Grajewo na 2015 rok.
6.    Odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wnioski.
7.    Sprawozdanie Przewodniczącej Rady Miasta z działalności międzysesyjnej.
8.    Przyjęcie protokołu z III Sesji Rady Miasta.
9.    Wolne wnioski i informacje.
10.    Zamknięcie IV Sesji Rady Miasta.

 

20 stycznia 2015 r. podczas wspólnego posiedzenia stałych komisji radni omawiali również zagadnienia, tj.:

Wypracowanie stanowiska w sprawie lokalizacji farm wiatrowych na terenie Miasta Grajewo.

Zostanie przygotowany projekt uchwały dotyczącej lokalizacji farm wiatrowych, wówczas przeprowadzone będą głosowania co do umiejscowienia lub nie wiatraków w danym miejscu.


Rozpatrzenie wniosku Domu Pomocy Społecznej w Grajewie w sprawie budowy drogi dojazdowej do tej placówki.

Brak środków w budżecie miasta nie pozwala na razie na wspomożenie budowy drogi dojazdowej do DPS. Ośrodek potrzebuje dojazdu bezpośrednio do budynku m.in. ze względu na niepełnosprawnych podopiecznych, a dzieli go  spora odległość od ulicy. 


Rozpatrzenie wniosku Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Nr 1 "Akademia Dobrego Startu" w Grajewie w sprawie zwiększenia dotacji z budżetu miasta.

Zgodnie z ustawą punkt przedszkolny otrzymuje dotację na działalność w wysokości 40%, dyrektor placówki wystąpiła o dodatkowe 40%. Radni wstępnie poznali jak funkcjonuje placówka, jednak by przeznaczyć kolejne pieniądze trzeba będzie najpierw zaplanować wydatek.


Analiza funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej w Grajewie – kontynuacja.

CIS prosi o zmianę siedziby, obecna przy ul. Targowej 19 (były budynek ZADM) generuje zbyt duże koszty utrzymania. Miasto planuje przystąpienie do któregoś z programów unijnych, co pomogłoby zapewnić środki na działalność zakładu. 

Centra są elementem polityki rynku pracy, pierwszym etapem na drodze osób wykluczonych do zawodowej i społecznej aktywności. Działalność CIS-ów obejmuje głównie warsztaty i szkolenia, umożliwiające zdobycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych, praktyki i staże, a także indywidualne programy zatrudnienia socjalnego; udział w grupach wsparcia, samopomocowych, zajęciach terapeutycznych, umożliwiających zdobywanie praktycznych, "życiowych" umiejętności, ułatwiających rozwiązywanie problemów osobistych i rodzinnych, wzmacniających motywację do zmiany własnego losu i umożliwiających codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.


Rozpatrzenie wniosku radnych w sprawie zwiększenia wydatków na realizację zadań z budżetu obywatelskiego.

Niestety wydatki na budżet obywatelski (o jego przeznaczeniu decydują mieszakńcy) pozostaną na tym samym poziomie, z podobnych powodów jak podawane wyżej. Rozpoczęte inwestycje (m.in. budowa basenu i muzeum) są ogromnym obciążeniem dla miejskiego budżetu.
 

Funkcjonowanie Młodzieżowej Rady Miasta Grajewo.

Jest zgodna na powstanie Młodzieżowej Rady Miasta.

To fakultatywny organ samorządu terytorialnego o charakterze konsultacyjnym. MR tworzone są przez grupę młodych, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach. Pełnią rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i mają na celu uwrażliwianie władz na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży. 
Młodzi radni biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają także możliwość wpływania na swoją gminę, miasto czy powiat – podejmując konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby.


Budynek dworca PKP
Burmistrz bardzo poważnie traktuje temat budynku dworca kolejowego. Prowadzone są już rozmowy ze Starostą Grajewskim i innymi podmiotami o jego przejęciu. Obecnie właścicielem jest Skarb Państwa, wiekszość pomieszczeń jest nieużytkowana, jedynie w części znajduje się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Decydując się na zarządzanie obiektem Miasto będzie musiało ponosić koszty utrzymania, domówić się z ewentualnymi przyszłymi użytkownikami. Dodatkowym utrudnieniem w całej sprawie jest fakt, iż budynek jest zabytkiem i wszelkie prace muszą być wykonywane w konsultacji z konserwatorem.

 

wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.e-Grajewo.pl

Komentarze (9)

Odnośnie farm wiatrowych. Proszę o nagranie Sesji Rady Miasta żeby było wszystko jasne ,jakby co,kto głosuje za , kto przeciw .Będzie wiadomo komu podziękować za perspektywę rozwoju Grajewa w kierunku południowym.

Również jestem przeciw wiatrakom. Ale nie wyciągajcie tu argumentów rozwoju Gwa w kier południowym bo to kula w płot! Po 1 to i tak będziecie tam mieli wiatraki gminne - raptem kilka metrów dalej tak więc nikt nigdy już w tamtym kierunku rozwijać się nie będzie!

Po co przejomowac budynek, ktory bedzie trzeba utrzymywac?

Mam pomysł na zagospodarowanie obiektu dworca PKP.
Ponieważ jest to duży budynek można w nim zrobić "centrum rekreacyjno-sportowe". I tu np kręgielnia, sala do sqosha, jakiś bar bezalkoholowy, sala bilardowa, sala fitness-siłownia itp. (oczywiście do w/w szatnie i natryski-zaplecze łazienkowe). Oczywiście również kasa biletowa.

Można było by również przenieść PKS w to samo miejsce i połączyć to razem np tak jak w Ełku odnowić budynek zrobić poczekalnię jakiś bar żeby było można zjeść poczekać a nie marznąć a w miejsce PKS jakaś kręgielnia ?

To ja jek ma pomysła to do dzieła Starostwo czeka.

ŻEnada, z posiedzenia sesji miasta. To już spotkanie naszej wspólnoty mieszkaniowej wygląda bardziej profesjonalnie.
Panie Wieśku, zajmowanie się gniazdami wron chyba nie leży w gestii tak wysokiej izby jaka jest Rada Miasta. Od tego jest wydział UM w Grajewie.

Energia odnawialna WIATR,SŁOŃCE ,WODA itd. do odważnych ŚWIAT NALEŻY.GRAJEWO GŁOSUJE NA ....

Szanowni Państwo Radni zdecydujcie- los przyszłości Grajewa w Waszych rękach tylko rozsądek musi zwyciężyć i w końcu niech w naszym mieście też będą wiatraki tak jak w gminie . Niech miasto i jego mieszkańcy czerpią w końcu korzyści z wiatraków i energii odnawialnej.Może wówczas do naszego miasta zaczną napływać nowe miejsca pracy . Zaczniemy być zauważalni na arenie całego kraju. Liczę na mądrość a nie głupotę i zacofanie naszych radnych .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.