piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 7474 wyświetleń

Wieści z Niećkowa

Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie w związku z nadaniem przez kapitułę Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza, Medalu Świętego Izydora Oracza za Szczególne Zasługi w Rolnictwie Ludowemu Zespołowi „Kłosek” funkcjonującemu przy Zespole Szkół w Niećkowie zaprasza na uroczystość wręczenia medalu wszystkich absolwentów, nauczycieli oraz osoby związane przez lata z zespołem, które w sposób istotny przez zaangażowanie się w pracę zespołu, taniec i śpiew przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu.

Uroczystości odbędą się na Sali gimnastycznej w dniu 09.05.2015 godzina 11.00. W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz władze kościelne. Niech w tak podniosłej uroczystości przy młodych ludziach należących aktualnie do zespołu Kłosek nie zabraknie ludzi którzy swą pasją i poświęceniem zapracowali na zauważony sukces.

Spotkajmy się w tym dniu w Niećkowie – zapraszam Dyrektor Zespołu Szkół w Niećkowie Dariusz Koniecko

 

 

Informacje o zespole

„Szukaj przyjaciół tam, gdzie śpiewają, źli ludzie pieśni nie znają” Ta maksyma stała się iskierką do powołania w 1980 roku Zespołu Ludowego „KŁOSEK” w Zespole Szkół w Niećkowie i wiernie przyświeca jego działalności do dnia dzisiejszego. Młodzież, kształcąca się w szkole, pochodzi z różnych kultur etnograficznych: Mazowsza, Kurpi i Podlasia. Inicjatywa powołania zespołu pozwoliła zintegrować  młodzież, a dodatkowo stała się czynnikiem rozwoju wokalnych i tanecznych talentów uczniów szkoły. Przez 35 lat swojej działalności Zespół uświetniał muzyką, śpiewem i tańcem uroczystości gminne, środowiskowe, powiatowe i wojewódzkie. Niektóre z jego występów emitowane były w programach ośrodków regionalnych TV w programie II TV i Polskim Radiu. Zespół wielokrotnie uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Dorobku Artystycznego, odnosząc mniejsze lub większe sukcesy (w swoim dorobku posiada 6 pucharów zdobytych w przeglądzie). W latach 90-tych Zespół niejednokrotnie prezentował swój repertuar na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Promował bogaty dorobek kulturowy naszego regionu również poza granicami kraju wyjeżdżając z gościnnymi występami do Czech, Niemiec. „KŁOSEK” wyjeżdżał również na Litwę w ramach współpracy ze Wspólnotą Polską. W 2012 roku „Kłosek” uczestniczył w Jarmarku Jagiellońskim w Bielsku Podlaskim. W 2013 roku w Białymstoku oraz w 2014 roku w Łomży Zespół uczestniczył w paradzie województwa podlaskiego, podczas której występ zespołu stanowił jeden z punktów programu. „KŁOSEK” występował charytatywnie w Warszawie w Teatrze Roma (scena św. Barbary) na rzecz dzieci z Afryki. W 2014 roku w ramach regionalnej wymiany młodzieży, „KŁOSEK” występował na „Baligrodzkim Festiwalu Kultur” Bieszczady 2014.

Zespół Ludowy „KŁOSEK” ma ogromne zasługi dla kultywowania i promowania dziedzictwa kulturowego i religijnego Podlasia. Od 35 lat pieśnią i tańcem rozsławia kulturę Mazowsza, Kurpi i Podlasia oraz promuje dobre imię szkoły.

 

 

Informacje o stowarzyszeniu

Celem i zadaniem Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza jest ugruntowanie pamięci i chwały dla najistotniejszych wartości, obecnych we wsi i w polskim rolnictwie. W tym celu wykorzystano życie Św. Izydora oraz nauki moralne wyrastające z Jego czci i kultu, na przestrzeni tysiąclecia.

Święty Izydor jest wielkim pasjonatem rolnictwa, z jego serdeczną dobrocią, dziecięcym zaufaniem w Bogu i skrzętną pracowitością. Piękny ten obraz winien każdego przejąć czcią dla najważniejszego stanu w społeczeństwie. Do stanu tego należeli najczcigodniejsi patriarchowie Starego Zakonu, stan ten Jezus Chrystus wysoko podniósł i nakazał go szanować, kiedy głosząc swoją naukę, brał wzory ze stanu wieśniaczego, mówiąc o rolniku siejącym ziarno, o właścicielu winnicy, o dobrym pasterzu, o bogatym połowie ryb, o skarbie w roli, o kąkolu w pszenicy, o żniwiarzach itd. Stan wieśniaka jest też bez wątpienia najszczęśliwszy. Wprawdzie praca jego jest ciężka i odbywa się nieraz wśród słoty, niepogody lub burzy, ale jest zatrudnieniem najzdrowszym. Bez ustanku otacza go przyroda i świeże powietrze.

Wieśniak jest szczęśliwy przez swe wychowanie religijne. Jest dobrze obeznany z najcenniejszą nauką o objawieniu i bojaźni Bożej. Już samo jego powołanie czyni go religijnym; wie on, że może orać, siać, sadzić i podlewać, ale wzrost roślin przez siebie sianych lub sadzonych

 

Opis medalu:

Awers:

Z tuzina (12) garści dorodnych kłosów pszenicy, każda po 5 źdźbeł, jest ukształtowana przepiórka w formie krzyża (przepiórka staropolski zwyczaj pozostawiania przez żeńców kępki niezżętych źdźbeł zboża, a następnie ozdabianych wstążkami i kwiatami, przy której modlono się, śpiewano, tańczono i spożywano uroczysty podwieczorek).

Krzyż najważniejszy symbol wyznawania naszej chrześcijańskiej wiary.

W intencji autora opisu - 12 garści źdźbeł pszenicy symbolizuje „wieniec na głowie Maryi z gwiazd dwunastu" (Apokalipsa 12.1), a także oznaczają 12 apostołów i credo składające się z 12 dogmatów, będących ewangelicznym streszczeniem naszej wiary.

Każde ramię krzyża składa się z mendla (15) źdźbeł, a cała przepiórka z kopy (60) kłosów symbolizujących liczbę snopów przyjmowanych dawniej przez żniwiarzy do wstępnego szacunku plonu.

Ramiona krzyża, w połowie ich długości, łączy w kształcie koła wstęga z napisem: „Przykład Twojej hojności i dobroci niech nas zachęca".

W części centralnej przepiórki, źdźbła są spięte rondem, na którym posadowione jest godło RP (orzeł polski z koroną nad głową, z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, według tarczy z Zamku Królewskiego w Warszawie II pół. XVIII w.), a więc z okresu zrodzenia, się królewskiego zamysłu ustanowienia Orderu Świętego Izydora Oracza, za Szczególne Zasługi w Dziedzinie Rolnictwa.

 

Rewers:

W otoku jest zawarta nazwa medalu, a w centralnej części są określone zasługi, dla których został on ustanowiony. W górnej, centralnej części medalu umieszczono cztery kropki, symbolizujące 4 ewangelistów.

 

Awers i rewers medalu zawierają zatem zbiór symboli wiary, patriotyzmu, cnót świętego rolnika i pięknych obyczajów naszych Ojców, zawsze bliskich naszemu sercu.

Komentarze (1)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.