niedziela, 28 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Próby złota, czyli krótki przewodnik po złotej biżuterii

Czym różni się złoto 375 od 585? To pytanie zadaje sobie większość osób planujących zakup złotej biżuterii. Chcesz wiedzieć, co kryje się za enigmatyczną nazwą złożoną z trzech cyfr? Śpieszymy z wyjaśnieniami!

Próba złota - czym jest?

Twoją uwagę przykuł piękny naszyjnik złoto 585, ale nie wiesz, co oznacza ciąg trzech cyfr, umieszczony w jego nazwie? To właśnie określenie próby złota.

Złoto to szlachetny metal, ale sam w sobie bardzo miękki. W celu zwiększenia jego trwałości jubilerzy dodają do złota inne metale jak srebro czy miedź. W efekcie uzyskują stop o ciepłym złotym kolorze z doskonałymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Próba złota to wartość, która informuje, jaki procent w danym wyrobie stanowi czyste złoto. Dla przykładu próba 585 oznacza, że w danym produkcie znajduje się 58,5% czystego złota, a próba 750 zawiera 75,0% czystego złota.

Zgodnie z polskim prawem probierczym, każdy wyrób jubilerski powyżej 1 grama, który został dopuszczony do sprzedaży, musi być zbadany w celu określenia próby złota. Ta praktyka ma na celu wyeliminowanie oszustwa i zapobiega wprowadzaniu klientów w błąd.

Jakie są najpopularniejsze próby złota?

Szukasz eleganckich złotych kolczyków? Sprawdź produkty dostępne np. tutaj: lilou.pl/pl/sklep/bizuteria/kolczyki.html . Zanim dokonasz zakupu, zastanów się, jaką próbę złota wybrać. W salonach jubilerskich natkniesz się na cztery najpopularniejsze próby złota. Są to: 333, 585, oraz 750.

Próba złota 333 ma dość stosunkowo niewiele czystego złota, bowiem tylko 33,3%. Z tego względu bardzo rzadko stosuje się ją w jubilerstwie. O wiele częściej natkniesz się wyroby oznaczone próbą 375, w której czysty szlachetny metal stanowi 37,5% zawartości całego stopu. Złoto 375 jest chętnie wykorzystywane do wyrobu kolczyków i pierścionków. Cechuje się umiarkowaną twardością, a co za tym idzie niską ceną. Ze względu na małą zawartość złota, biżuteria próby 375 może ulec szybszemu śniedzeniu.

Najchętniej wykorzystywaną próbą złota jest 585. Z niej powstaje między innymi zawieszka do bransoletki ze sklepu www.Lilou.pl. Ta próba ma bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe, przez co gotowe wyroby mają zwiększoną odporność na odkształcenia, przetarcia i zarysowania. Potwierdzeniem może być fakt, że to właśnie z tej próby metalu najczęściej wykonuje się obrączki ślubne oraz pierścionki zaręczynowe.

Do wykonania kosztownej i bardzo okazałej biżuterii stosuje się metal o próbie 750, czyli 18-karatowe złoto. Trzeba jednak mieć na uwadzę, że ten stop nie nadaje się do tworzenia biżuterii przeznaczonej do codziennego użytku. Duża domieszka złota w stopie sprawia, że pierścionki i bransoletki mogą się szybko odkształcać.

Do wyrobów biżuterii nie stosuje się również stopu o próbie 960 i próbie 999. Ta ostatnia zawiera 99,9% czystego złota i jest to największa próba jubilerska. Tworzy się z niej sztabki oraz monety bulionowe bite na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału. Ze względu na kruchość tych wyrobów, pakowane są w specjalny sposób, który chroni je przed uszkodzeniami.

 

     Artykuł sponsorowany

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.