piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Śruby - czym kierować się przy ich wyborze?

Chcesz wykonywać swoją pracę w bezpieczny i wydajny sposób? Potrzebujesz do tego zarówno odpowiednich narzędzi, jak i łączników do scalania materiałów. Najpopularniejszym typem łącznika są śruby – prawdopodobnie to właśnie one będą Ci służyć w większości prac. Na co powinieneś zwrócić uwagę?


Materiał śruby ma znaczenie

Materiał śruby to czynnik, który znacząco wpływa na obszar jej zastosowań. Tworzywo, z którego wykonano dany łącznik, odpowiada m.in. za to, jakie obciążenia jest on w stanie utrzymać. Niektóre materiały są także bardziej odporne na rdzewienie. Jeśli dana śruba jest podatna na spowodowaną wilgocią korozję, prawdopodobnie nie sprawdzi się na otwartych przestrzeniach bez zadaszenia. 

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się śruby, jest klasyczna stal. Niestety, jeśli nie jest to stal nierdzewna, istnieje duże ryzyko, że łączniki stracą swoje właściwości pod wpływem korozji. Skutecznym rozwiązaniem jest pokrycie śrub odpowiednią powłoką, która chroni je przed wilgocią – stosuje się do tego np. cynk lub fosfor. 

Rodzaje gwintów

Śruby najczęściej dzielą się na te z grubym i z drobnym gwintem. Te pierwsze mają większe szczeliny między gwintami, dlaczego nadają się do bardziej miękkich materiałów. Najczęściej korzysta się z nich przy obróbce płyt karton-gips lub drewna. Zdarza się też, że tego typu wkręty stosowane są na blachach. Ich istotną zaletą jest szybki montaż i demontaż. 

Modele z drobnym gwintem najczęściej zakłada się na wstępnie nagwintowane otwory w tworzywach metalowych. Często uzupełniane są też nakrętkami lub specjalnymi podkładkami. Dzięki temu, że mają mniej miejsca pomiędzy gwintami, zapewniają mocne trzymanie. Zakładanie i zdejmowanie śrub z drobnym gwintem to jednak nieco dłuższy i bardziej skomplikowany proces niż w przypadku modeli z grubym gwintem.

Typy łbów

Niektóre wkręty zaprojektowano tak, aby pasowały do otworów z łbem stożkowym w obrabianym materiale. W zależności od rodzaju śruby jej łeb może przylegać do powierzchni (np. płaski) lub nieco wystawać nad powierzchnię w celach dekoracyjnych (np. owalny). Z kolei wkręty samowiercące same wycinają otwór podczas montażu, nie musisz więc robić tego na własną rękę.

Modele z łbem stożkowym często wykorzystuje się przy składaniu mebli. Jednak w przypadku większych obciążeń lepiej sprawdzi się np. śruba z łbem sześciokątnym. 

W asortymencie sklepu tme.eu znajdziesz wiele modeli śrub o różnych łbach, gwintach i materiałach. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz łączniki, które poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.