niedziela, 28 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Skąd się wzięła popularność na adaptogeny i czym one są?

W radiu, telewizji, prasie i internecie coraz częściej trafiamy na adaptogeny. Wielu z nas po raz pierwszy spotyka się z tym terminem i nie wie, co on oznacza. Dużo mówi się o ich właściwościach, które mogą przyczyniać się do poprawy samopoczucia u ludzi. Na czym polega ich fenomen? Kiedy zostały odkryte i skąd się wzięła ich nazwa? Czym są adaptogeny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.


Adaptogeny - co to jest?

A więc adaptogeny co to jest? Adaptare to łacińskie słowo, które w tłumaczeniu na język polski oznacza przystosowywać. W XX wieku botanicy dokonali niezwykle interesującego odkrycia. Biolodzy prowadzili badania nad właściwościami roślin i grzybów, którym lokalne społeczności przypisywały szczególne działanie. Naukowcy dostrzegli, że niektóre zioła wykazują aktywność, która może przyczyniać się do regulacji procesów zachodzących w ustroju. Nazwali je adaptogenami.


Jakie kryteria klasyfikacyjne spełniają adaptogeny?

Przebadano aż 4000 gatunków roślin i grzybów, nigdy wcześniej nie prowadzono tak szeroko zakrojonych projektów naukowych. Jedynie kilkanaście ziół mogło pochwalić się właściwościami przystosowawczymi. Każdy adaptogen musi jednocześnie spełniać 3 restrykcyjne kryteria klasyfikacyjne. Po pierwsze, powinien być wolny od właściwości toksycznych, a jego przyjmowanie nie może prowadzić do uzależnienia. Po drugie, oczekuje się, że pomoże lepiej radzić sobie ludziom w sytuacjach stresowych. Po trzecie, musi wspierać homeostazę, czyli stan wewnętrznej równowagi. 


Poznaj popularne adaptogeny

Obecnie największą popularnością cieszą się takie adaptogeny jak:

  • ashwagandha,
  • różeniec górski,
  • gotu kola,
  • shatavari,
  • korzeń maca,
  • eleuterokok kolczasty,
  • muira puama,
  • szczodrak krokoszowaty,
  • liść Damiana,
  • kordyceps chiński,
  • cytryniec chiński.


Adaptogeny w diecie olimpijczyków i astronautów

Wyżej wspomniane rośliny i grzyby o właściwościach przystosowawczych spotkały się z dużym zainteresowaniem. Początkowo podawano je górnikom i kierowcom ciężarówek, którzy wykonują pracę obciążającą fizycznie. Później wdrożono je do diety astronautów, którzy przez wiele miesięcy przebywają poza orbitą ziemską, a na statku kosmicznym wykonują obowiązki generujące stres. Co ciekawe, adaptogeny suplementowali też sportowcy startujący w olimpiadzie w Monachium w 1972 roku. Miały im dodawać energii i wspierać w sytuacjach zwiększonego napięcia nerwowego.

Adaptogeny - naturalne wsparcie w sytuacjach stresowych

Dziś adaptogeny ponownie stanowią przedmiot naszych zainteresowań. Wynika to ze stresu, jakiego doświadczamy każdego dnia. Niektórzy z nas lepiej radzą sobie z napięciem nerwowym. Dzięki dobrze wykształconej odporności psychicznej wykazują większą tolerancję niepewności i rzadziej odczuwają niepokój. Inni natomiast nie umieją regulować trudnych emocji. W ich przypadku ogromnym wsparciem mogą okazać się adaptogeny.

Krótkotrwały stres uchodzi za motor napędowy ludzkości. Gdybyśmy go nie odczuwali, nie robilibyśmy postępów. Dzięki niemu przykładamy się do swojej pracy i terminowo wywiązujemy się ze swoich obowiązków. Niestety, dziś coraz częściej ma charakter długotrwały, a my nie jesteśmy przygotowani do tego, aby radzić sobie z przewlekłym napięciem nerwowym. W rezultacie doświadczamy wielu niedogodności.

Współczesny świat stawia przed nami wiele oczekiwań. Do tego dochodzą liczne obowiązki, z których często wywiązujemy się pod presją czasu. Martwimy się niestabilną sytuacją zawodową i rodzinną. Wszystko to sprawia, że w naszym organizmie przez dłuższy czas utrzymuje się podwyższony poziom hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu). Wywiera to negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Coraz więcej osób skarży się na:

  • zaburzenia snu,
  • trudności z koncentracją,
  • problemy z zapamiętywaniem,
  • ogólne rozdrażnienie,
  • trudności w regulacji emocji,
  • nie najlepszy nastrój,
  • nawracające infekcje,
  • brak energii do działania.

Jak dobrać adaptogeny do swoich potrzeb?

Adaptogeny mogą wspomóc nasze funkcjonowanie w sytuacjach stresowych ze względu na swoje właściwości przystosowawcze. Warto rozważyć ich suplementację w stanach zwiększonego napięcia nerwowego. Ich przyjmowanie wspiera także funkcje poznawcze. Ułatwia przyswajanie nowych wiadomości, tworzenie związków przyczynowo-skutkowych i utrzymywanie uwagi na wykonywanym zadaniu. Choć wszystkie adaptogeny wykazują aktywność regulacyjną, to niektóre bardziej wyciszają (ashwagandha), a inne dodają energii (różeniec górski). Wybierz roślinę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.